26 Ağustos 2014 Salı

Okuduğum Kitaplar Hakkında

Bu yaz maalesef daha önce planladığım gibi olmadı. Öyle fazlaca kitap okuyamadım.
Okuduklarımı da sizlerle paylaşayım istedim. İlk önce bir Zülfü Livaneli kitabı olan "Engereğin gözü"  den bahsedeyim. İncecik bir kitap, biraz tarihe meraklıysanız bir nefeste okunacak bir kitap. Sabah başladım, elimden düşüremediğim için bir nefes te aynı gün akşam bitirdim.

Zülfü Livaneli kitaplarını bazen çok kolay okuyamıyorum,  hatta son kitabını (Kardeşimin Hikayesi) yarım bıraktığımı itiraf etmeliyim.  Ama bu öyle olmadı, anlatım çok akıcı konu hemen içine çekiyor. Konusunu anlatıp büyüyü bozmak istemeğim için sadece tavsiye ediyorum  diyorum ve ikinci kitaba geçiyorum.

"Kürşat Başar" sever misiniz ? Ben bayılırım,  bu yaz onun son kitabı "Yaz"ı okudum ikinci olarak. Bodrum'da başladım okumaya ama bir haftalık tatilde  bitiremedim, İstanbul 'a kısmetmiş bitirmek. Yaz güzel bir aşk hikayesi,  insanı ilk gençlik yıllarına döndürüyor  ilk kalp kıpırtısını yeniden hissediyorsunuz.  Okuyun derim."Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde"  Mahir Ünsal Eriş 'in kısa hikayelerden oluşan  bu kitabını da çok çabuk bitirdim. Hayatın içinden çok tanıdık hikayeler içeren güzel bir kitap. Arka kapaktaki   tanıtım yazısından bir parça aktarayım size belki bir fikir verir.

"Abim Atatürk'ü çok severdi , bense Allah'ı. Babam annemi ve Galatasaray'ı severdi, annem de Ringo'yu. Babam yorgun bir adamdı. Gündüz vardiyasındayken her gün, çalıştığı taşocağında sanki onca kayayı sırtına vurup ordan oraya sürüklemiş gibi, kalan son canıyla eve gelir, çoğunlukla da tek kanallı televizyonun bitmek bilmeyen ana haber bülteni sona ermeden uyuyakalırdı, akvaryumun karşısındaki ikili koltukta". 
Şimdilik bu kadar, elimdeki kitabım bitsin onu da paylaşırım sizinle.  Ne mi okuyorum ? Tuna Kiremitçi'den "Sonun Geldi Sevgilim". 

Sıradakiler :

Kapak Kızı  - Ayfer Tunç
Yeşil Peri Gecesi - Ayfer Tunç
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi - Ayfer Tunç
Kış Günlüğü - Paul Auster 

Hangisinden başlasam acaba ? Ne dersiniz ?


Sevgiler Yeşim,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder